Wystawa z Okazji 700.Lecia Miasta Lublina pt.: Lublin z cegły murowany, która odbędzie się 11 maja ma na celu ukazanie historii, w większości dziś nieistniejących, lubelskich cegielni, które od średniowiecza do współczesności, wytwarzały jeden z najpopularniejszych materiałów budowlanych, używany w 700. letnim mieście Lublinie.

Cegła to wszechstronny, uniwersalny i całkowicie naturalny materiał budowlany, o nie dających się zastąpić walorach termoizolacyjnych. Łatwy w wykonaniu, z gliny powszechnie dostępnej w naszym regionie, o chętnie wykorzystywanych możliwościach estetycznych. XIX wiek rewolucji przemysłowej wytworzył w architekturze tzw. „styl ceglany”.

Ciekawostką jest to, że każda cegielnia oznaczała własne produkty wyciskanymi znakami, napisami lub numerami. Odnajdowane przez pasjonatów stare cegły, różnych wielkości, barw i przeznaczenia, potrafią dziś opowiadać fascynujące opowieści z dziejów naszego miasta. Współcześni projektanci bardzo chętnie wykorzystują cegłę wytwarzaną metodami tradycyjnymi do dekoracji wnętrz.

PROGRAM OBCHODÓW (11.05.2017)

11.15  Uroczyste otwarcie wystawy i konferencji, aula 019

11.30  Oprowadzanie po wystawie

12.00  Konferencja (wystąpienia po 20 min.)

●  Małgorzata Michalska – Nakonieczna, Architektura Lublina – style wykorzystujące estetykę cegły.

●   prof. dr hab. inż. arch. Bolesław Stelmach, Cegła jako znak czasu. Teatr w Budowie w Lublinie.

● Aliplast Sp. z o.o., Cegła i aluminium – estetyka współczesnych rozwiązań architektonicznych.

●   Dariusz Prażmo, Kolekcja dawnych cegieł jako klucz do poznawania historii Lublina.

 13.20 – 13.40  Przerwa kawowa

●   Dormakaba Polska Sp. z o.o., Prezentacja oferty firmowej. W czasie trwania konferencji czynne będzie promocyjne stanowisko „Centrum wirtualnej rzeczywistości”.

●  Grzegorz Miliszkiewicz, Tradycja wyrobu cegieł w zadaniach edukacyjnych Muzeum Wsi Lubelskiej.

14.20 Zamknięcie konferencji

14.30 – 15.00 Catering

 

Wróć do Aktualności WSPA