Wykładowczyni na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna WSPA w Lublinie mgr Mariana Kril wzięła udział w 43. Międzynarodowej Konferencji Reportażystów, która w dniach 7-11 maja odbyła się w Sztokholmie w Sveriges Radio.

Jest to przedsięwzięcie, które odbywa się w stolicach różnych państw już od prawie pół wieku i zrzesza reportażystów radiowych z całego świata. Na program konferencji składają się słuchania reportaży, omówienia, wykłady, warsztaty. W tym roku w konferencji wzięli udział ponad 80. dokumentalistów radiowych ze Szwecji, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Danii, Czech i również Polski.

Tematyka reportaży była bardzo różna, dominował jednak temat migracji i inności. Reportaż „Marmur i dzieci” autorstwa Katarzyny Michalak i Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet z lubelskiej redakcji reportażu Polskiego Radia Lublin, który powstał przy współpracy z mgr Marianą Kril znalazł się w programie przesłuchań i został odebrany bardzo pozytywnie.

Wykłady oraz warsztaty na temat dziennikarstwa śledczego, używania mediów społecznościowych w pracy dziennikarza, o tworzeniu przestrzeni dla wyobraźni dla słuchacza, a także materiały konferencyjne z pewnością zostaną wykorzystane w zajęciach dydaktycznych na kierunku DiKS na WSPA w Lublinie. 

Udział mrg Mariany Kril w 43. Międzynarodowej Konferencji Reportażystów w Szwecji został zrealizowany w ramach stypendium Prezydenta Miasta Lublin.